Judo TJ Ostrava

Novinky

Partneři

ostrava

logo jpg 

logo bkb

bemett 

betochem

betochemsteel

bail B foto

Vyvrcholením každého tréninkového procesu jsou závody. Účast na závodech určuje trenér a měla by být pro každého závodníka povinná. Omluvou je samozřejmě nemoc, zranění apod. Myslíte -li to s judem vážně, neměla by být omluvou návštěva babičky. Místo, datum a čas srazu určí po dohodě trenér.

Na závody si vezmeme:

- čisté kimono s páskem příslušné barvy
- průkaz judo s lékařskou prohlídkou ne starší než jeden rok
- přezůvky do tělocvičny
- teplé ponožky, mikinu
- event. bandáže a chrániče, pružné obinadlo, náplast
- svačinu a pití

Na závody většinou odjíždíme v ranních hodinách mezi 7.00 - 8.00 hod. Před zápasem býváme často nervózní, proto je vhodná lehká snídaně, aby se nám neudělalo špatně. Návrat domů závisí na tom, jak daleko se konají závody, kolik závodníků startuje a jak je turnaj organizován. Zpravidla se vracíme odpoledne mezi 14.00 - 17.00 hod.

Hned po příjezdu do tělocvičny, kde se závody konají, je potřeba vyplnit startovací lístek, který pak spolu s licenční kartou předložíme při vážení. Na váhu vstupujeme zásadně bez bot, před vážením je vhodné se svléknout do spodního prádla ( kdo má ve váze rezervu, může svléknout jen vršek kimona). Při vážení se závodníci rozdělí do hmotnostních kategorií ( viz. článek " věkové a hmotnostní kategorie"). Vážit se můžeme několikrát, ale pouze do předem ohlášeného konce vážení.

Po zvážení je na závodech pauza (obvykle přibližně hodinová), která slouží k rozcvičení. Rozcvičujeme se podle pokynů trenéra, zkušenější závodníci se rozcvičují sami. Podobně jako při rozcvičce na tréningu je potřeba zahřát svaly, rozhýbat klouby a udělat pár pádů, aby po závodech tělo nebolelo a abychom předešli zbytečným zraněním.

Samotné závody začínají obvykle mezi 10-11 hodinou nástupem všech závodníků. Hlavní pořadatel zde většinou řekne důležité věci týkající se organizace turnaje, představí rozhodčí a oficiálně závody zahájí. Ihned po nástupu začínají zápasy.

Hlavní rozhodčí, nebo pověřený hlasatel čte průběžně jména závodníků, kteří se mají připravit k utkání. Ohlásí - li naše jméno, připravíme se k nástupu na zápasiště. Odložíme vše, co nesmíme mít na sobě při utkání (hodinky, náušinice, náhrdelníky, ponožky, jiné než bílé triko pod kimonem, tvrdou či ostrou gumičku do vlasů apod.) a uvážeme si šerpu příslušnou k místu nástupu - první čtený závodník modrou, druhý bílou. Na zápasiště nastupujeme na pokyn rozhodčího. Hlasatel znova přečte jména závodníků, kteří nastupují. Jestliže čte naše jméno, pozdravíme úklonem. Tím potvrdím, že jsem to já. Po skončení utkání a vyhlášení vítěze se se soupeřem opět pozdravíme a opustíme zápasiště.

V době, kdy probíhají ostatní utkání, je třeba udržovat tělo v teple. Na svůj zápas někdy třeba čekáme i hodinu, je tedy vhodné obléknout si ponožky, teplejší mikinu. Během pauzy sledujeme probíhající utkání, zejména pak utkání soupeřů v naší kategorii a promýšlíme taktiku boje.

Závody končí společným nástupem a vyhlášením vítězů. Některé závody jsou organizovány tak, že vyhlášení vítězů již ukončených kategorií probíhá průběžně s pokračujícími zápasy ostatních závodníků.

 

(podklady z Příručky mladého judisty od Jirky Budila)

Nábor členů

STÁLÝ NÁBOR
od 4 let
i mladší! Zájemci se mohou přihlásit během celého roku.
Tréninky se konají každé ÚT, ČT: 16 - 18 hodin ve sportovním areálu TJ OSTRAVA na Varenské ulici.

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kde nás najdete

mapa